tartupaev
 4. aprillil toimusid Tartus DNA laborite õpikojad, mida viisid läbi Tartu Ülikooli tudengid. Meie koolist võttis osa 14 õpilast. Osalejaid oli nii üheksandast, kümnendast kui ka üheteistkümnendast klassist. Õpilased said valida kahe õpitoa vahel: neli õpilast otsustasid leida oma HIV-markeri, ülejäänud kümme soovisid teada saada, kuidas tuvastatakse DNA abil kurjategijat.
Esimeses õpikojas otsiti oma HIV-markerit. Selleks võeti esmalt vatipulgaga oma suu epiteelkoed ning aeganõudva pipeteerimise ja rakkude lõhestamise kaudu jõuti tulemuseni: kaks õpilast on HIV 2 vastu resistentsed, teistel aga puudub resistentsus mõlema HIV vastu. Katsete vahepeal räägiti ka HIV-st ning mängiti Kahooti, milles meie kooli õpilased näitasid suurpäraseid tulemusi.
Kriminalistika õpikojas asusime vägistajat tuvastama. Laboris võtsid meid vastu kaks usinat tudengineiut, kes rääkisid ohutusest, juhtumist ning õpetasid kasutama vajalikke  tehnikariistu. Seejärel hakkasime süüdlast kindlaks tegema. Sündmuspaigalt oli kogutud kaks DNA proovi, millest ainult üks oli mehe oma, sest sisaldas Y-kromosoomi.  Vägistaja kindlaks tegemiseks võrdlesime kahtlusaluste ja sündmuspaigalt kogutud proovide Y-kromosoomi geneetilisi markereid. Protsess oli aeganõudev, sest proovid pidid masinates väga kaua olema. Pärast pikka töökäiku õnnestus juhtum lahendada.
Veetsime Tartus huvitava, teadmisterohke ja vaheldusrikka päeva.
 
Helena Eero, Stella Tapner, Maria Nazarova 11. klass
 

Juhtkond tunnustab

Leia meid

Meil on lehel 494 külalist ja 0 liiget